بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران
کدخبر : ۳۴۹۰
مرتبط با : پیشنهاد سردبیر
تاریخ : ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۸:۱۷
شهرک چیتگر به عنوان اولین شهرک هوشمند کشور معرفی می شود

مدیر فناوری و اطلاعات موسسه مسکن سازان از معرفی شهرک چیتگر به عنوان اولین شهرک هوشمند کشور در آینده خبر داد و تاکید کرد: موقعیت شهرک چیتگر به عنوان اولین شهرک هوشمند کشور می تواند منجر به افزایش فرهنگ سازی در زمینه هوشمندسازی برج های مسکونی شود.

مهندس علیرضا جالینوس با اشاره به اینکه بحث رسیدگی به حوزه فناوری و اطلاعات و ارتباطات شرکت ها و موسسات موسسه مسکن سازان از وظایفی است که بخش فناوری و اطلاعات بر عهده دارد، گفت: رسیدگی به حوزه هوشمندسازی صنعت ساختمان در پروژه ها از مهم ترین وظایفی است که حوزه فناوری و اطلاعات بر عهده دارد همچنین اجرای بحث هوشمندسازی در ساختمان ها موجب افزایش رفاه ساکنین شهرک ها، کاهش مصرف انرژی، افزایش مدیریت ساختمان و کاهش هزینه های زندگی می شود.

مدیر فناوری و اطلاعات موسسه مسکن سازان با تاکید بر اینکه شناسایی شرکت های توانمند و فعال از جمله اقداماتی است که توسط بخش فناوری و اطلاعات در زمینه هوشمندسازی انجام شده است، اظهار کرد: توانمندی های شرکت ها و پیمانکاران حوزه هوشمندسازی صنعت ساختمان مورد ارزیابی قرار گرفت و به خاطر حساسیت های کار  زمان زیادی صرف تعیین سطح پیمانکاران شد تا تلاش شود که از پیمانکاران سطح بالا و توانمند در این زمینه استفاده شود.

وی در خصوص مزیت هایی که طرح هوشمندسازی ساختمان ها برای ساکنین شهرک ها به همراه دارد، تصریح کرد: از مزایای طرح هوشمندسازی این است که افراد می توانند تجهیزات ساختمان خود را کنترل کنند به طور مثال افراد می توانند میزان روشنایی و بحث گرمایشی ساختمان را از طریق هوشمندسازی مدیریت کنند. شایان ذکر است که این خدمات در قبال موافقت مشتریان و با هزینه های جداگانه ای که از آنان دریافت می شود قابل ارائه است.

مهندس جالینوس در ادامه خاطرنشان کرد: از دیگر مزایای طرح هوشمندسازی این قابلیت است که افراد می توانند از طریق تبلت، گوشی و اینترنت از بیرون ساختمان سیستم سرمایشی، گرمایشی، آب، برق،گاز و دیگر تجهیزات ساختمان خود را نیز کنترل کنند.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه هوشمندسازی مدیریت مشاعات و تاسیسات زیرساختی اقداماتی مانند ایجاد تفاهم نامه و عقد قرار داد با پژوهشگاه نیرو صورت گرفته است، بیان کرد: مهندسین و مسئولین پژوهشگاه نیرو در این زمینه تا به حال همکاری بسیارخوبی با موسسه مسکن سازان داشته اند.

وی با اشاره به اینکه تصمیم داریم تا شهرک چیتگر را به عنوان اولین شهرک هوشمند کشور معرفی کنیم، افزود: موقعیت شهرک چیتگر به عنوان اولین شهرک هوشمند کشور می تواند منجر به افزایش فرهنگ سازی در زمینه هوشمندسازی شود.

مهندس جالینوس در ادامه تاکید کرد: در تلاش هستیم با استفاده از موج p  بتوانیم سیستم هشداردهی زلزله را در شهرک هوشمند چیتگر اجرایی کنیم تا زیربناهای موجود حفظ شود و از انفجارهای نشتی گاز جلوگیری شود.

وی از دیگر مزایای هوشمندسازی را استفاده از سیستم وایرلس در کنار سیستم های سنتی اعلام کرد که بدین صورت ساکنین شهرک چیتگر نیز امکان بهره برداری از قابلیت آن را خواهند داشت بنابراین این روش قابلیت آن را دارد که بتواند در سطح کل شهرک پیاده سازی شود.

مهندس جالینوس یادآورشد: در حال حاضر تمامی شرکت های تابعه موسسه مسکن سازان در شهر تهران به ستاد موسسه متصل هستند و کلیه شرکت ها نیز می توانند با استفاده از مکانیسم های امن و مطمئن از سامانه سیستم های ارتباطات موسسه بهره مند شوند چراکه نظر مدیر سازمان آن است که افزایش کارایی این سیستم ها باعث می شود متقاضیان و کارمندان ارتش جمهوری اسلامی ایران بتوانند به راحتی به سامانه دسترسی پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه دیدگاه ما درخصوص حذف کاغذ بازی و کاهش وقت قطعا موجب افزایش سرعت پاسخ دهی می شود و باعث می شود تا کار نیز اصولی تر انجام شود، بیان کرد: از دیگر اقدامات حوزه ICT تغییر سامانه های قدیمی مانند سیستم مالی، اداری، کارگزینی و خزانه داری است که با استفاده از توانمندی های شرکت های گنجینه رایان پیاده سازی شده و مورد استفاده قرار گرفته است بنابراین می توانیم با توجه به این موضوع در آینده سرویس هایی را ارائه دهیم که مدیران ارشد سازمان بتوانند با استفاده از این سامانه ها مدیریت موثرتری در سطح پروژه های کشور داشته باشند.

وی در پایان در خصوص چالشهای حوزه فناوری و اطلاعات گفت: عدم اجرایی شدن زیرساخت های مربوطه به صورت کامل در سال های گذشته از مشکلات و چالش های این حوزه بوده است بنابراین در تلاش هستیم که بتوانیم در راستای اهداف موسسه گام برداریم و کاستی های گذشته را نیز جبران کنیم.