بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران

صنعیت فولاد در سال جاری میلادی چه افقی پیش رو دارد؟
تولید و مصرف فولاد چین
قائم مقام رئیس و دبیرکل انجمن آهن و فولاد چین پیش بینی کرد تولید فولاد خام چین در سال ۲۰۱۴ با رشد ۲ تا ۳ درصدی به ۸۰۰ میلیون تن می رسد. انجمن آهن و فولاد چین نیز پیش بینی کرده تولید فولاد خام این کشور در سال جدید به ۸۰۰ میلیون تن برسد که ۸ درصد از سال گذشته بالاتر خواهد بود. این در حالی است که چین در ۱۱ ماهه ۲۰۱۳ بالغ بر ۷۱۵ میلیون تن فولاد خام تولید کرد.
دبیرکل انجمن آهن و فولاد چین با اشاره به رشد ۸ درصدی تولید فولاد چین در ۱۱ ماهه ۲۰۱۳ افزود: در ۱۱ ماهه امسال مصرف فولاد در چین به ۶۶۸ میلیون تن رسید که پیش بینی می شود این میزان تا پایان سال به ۷۳۰ میلیون تن برسد.
به گفته وی مصرف فولاد در چین در سال ۲۰۱۲ با رشد ۲ درصدی به ۶۳۲ میلیون تن رسیده بود. وی با اشاره به اینکه صنعت آهن و فولاد چین باید خود را برای شرایط دشوار آماده کند، اظهار کرد: بین ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۳ سود ترکیبی صنعت فولاد چین به ۱۶ میلیارد یوآن (۶/۲ میلیارد دلار) رسید.
از طرفی اغلب فولادسازان چینی علی رغم آرام بودن تقاضا به آینده امیدوارند گرچه فعلا که بازارهای فولاد این کشور علی رغم قیمت بالای مواد اولیه نزولی هستند. تا زمانی که تقاضای فولاد در چین بهبود نیابد حاشیه سود فولادسازان تحت فشار باقی خواهد ماند.
با توجه به ظرفیت فعلی تولید فولاد چین، مسئله مازاد ظرفیت در صنعت فولاد این کشور تداوم خواهد داشت. چین بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده فولاد دنیاست ولی سال های اخیر تحت تاثیر کاهش تقاضا و افت قیمت ها و مازاد ظرفیت تولید ضعیف تر شده است. کاهش روند رشد در بخش های مهم مصرف کننده فولاد از جمله ماشین آلات، لوازم برقی و کانتینر سازی دلایل اصلی کاهش مصرف فولاد چین بوده است.
انتظار می رود مصرف فولاد چین سال ۲۰۱۴ کمی بهبود داشته باشد و از بین ۸ بخش اصلی مصرف کننده فولاد، خودروسازی و ساخت خطوط ریلی بهترین رشد را در مصرف فولاد خواهند داشت که به ترتیب ۸ درصد و ۳/۸ درصد نسبت به سال ۲۰۱۳ بهبود در مصرف فولاد خواهند داشت. مصرف فولاد بخش ماشین آلات چین سال آینده ۳/۵ درصد و لوازم خانگی ۵ درصد بالا می رود. از طرفی مصرف فولاد بخش انرژی، ساخت و ساز و کانتینر سازی بهبودی جزیی خواهند داشت. در بخش کشتی سازی نیز به دلیل رکود بازارهای جهانی، در چین تقاضای فولاد این بخش سال آینده ثابت می ماند.

بازار فولاد اروپا
موسسه خدمات سرمایه گذاری مودی، وضعیت بخش های نهایی مصرف کننده فولاد در سال ۲۰۱۴ را رو به بهبود می بیند.
این موسسه بخش مصالح ساختمانی اروپا را با ثبات پیش بینی کرده و رشدی ۳ درصدی برای میزان فروش وسایل نقلیه سبک غرب اروپا پیش بینی کرده در حالی که سال جاری افت ۵ درصدی داشته است.
سال ۲۰۱۴ مصرف ظاهری فولاد اروپا ثابت تا ۱ تا ۲ درصد صعودی برآورد شده در حالی که سال ۲۰۱۳ افت ۱ تا ۲ درصدی پیش بینی شده بود. همچنین پیش بینی شده میانگین سوددهی صنعت فولاد اروپا سال ۲۰۱۴ ثابت یا کمی صعودی باشد.
تحلیل گران به بهبود بازار در سال آینده امیدوارند و روند قیمت ها را بین ۳۰ یورو افزایش قیمت آرسلورمیتال تا ثبات و در مواردی کاهش قیمت برخی کارخانه ها متغیر می بینند.
انجمن صنعت فولاد آلمان نیز با نگاهی خوش بینانه ولی محتاطانه بر این باور است که سال جدید نیز صنعت فولاد آلمان بهبودهایی خواهد داشت و تولید فولاد خام این کشور سال آینده به ۴۳ میلیون تن می رسد که بالاترین رقم سه سال اخیر خواهد بود. این انجمن پیش بینی تولید سال جاری را ۸۰۰ هزار تن نسبت به برآورد فوریه پایین آورده به ۴۲میلیون و ۹۲۰ هزار تن رسانده و سال ۲۰۱۳ را از نظر اقتصادی سال سختی خوانده است.
همچنین برآورد شده تقاضای فولاد در آلمان سال آینده ۴ درصد بالا رفته به ۳۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تن برسد و نرخ بهره وری صنعت فولاد این کشور از ۸۳ درصد به ۸۶ درصد افزایش خواهد داشت.
در بازار داخلی ایتالیا معامله چندانی نهایی نشده هنوز نگرانی های اقتصادی در بخش های خودرو و ساخت و ساز بالاست. کمبود سرمایه گذاری بازار ساخت و ساز سال آینده را منفی پیش بینی کرده و تلاش برای بالا بردن قیمت، حداقل از کاهش آن جلوگیری کرده است.
در انگلیس نیز تحلیل گران بازار نوامبر را به خوبی اکتبر ندیدند ولی در کل فعالیت مطلوب بود اگر تقاضا به روند صعودی ادامه دهد شاید قیمت ها در فوریه و مارس بهبود یابد. وارد کننده ها نیز از نوسانات نرخ ارز به نفع خود بهره برده اند.

تولید فولاد ژاپن
انجمن آهن و فولاد ژاپن پیش‌بینی کرد که تولید فولاد این کشور در سال مالی ۲۰۱۴ با افت ناچیزی مواجه خواهد شد.
بهبود نسبی وضعیت اقتصاد جهانی در سال آینده، مشکل اضافه ظرفیت در آسیا را تا حدودی جبران خواهد کرد و این موضوع باعث خواهد شد تا تولید فولاد ژاپن در سال آینده با کاهش چندانی مواجه نشود. تولید فولاد ژاپن در نوامبر امسال با رشد ۸ درصدی مواجه شد و فولادسازان این کشور نیز اذعان کردند که تقاضای فولادی تولیدی آنها افزایش یافته است.
یک مقام رسمی در یکی از کارخانه های فولادسازی ژاپن نیز در همین زمینه به متال بولتن گفت: ما پیش بینی می کنیم که تولید فولاد در ماههای آینده افزایش یابد، به دلیل اینکه در همین مدت تولید کارخانه های صنعتی که مواد اولیه آنها فولاد است افزایش خواهد یافت. وی در عین حال نسبت به ادامه ضعف صادرات فولاد ژاپن هشدار داده و در عین حال گفت که ممکن است تقاضای داخلی این کشور برای فولاد بعد از افزایش نرخ های مالیات مصرف در ماه آوریل با افت مواجه شود.

چشم انداز بازار سنگ آهن
دیدگاه های مختلفی در مورد آینده قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۴ وجود دارد ولی اغلب دیدگاه ها در رابطه با تقاضا و میزان تولید اتفاق نظر دارند.
برخی از کراشناسان معتقدند گرچه واردات سنگ آهن به چین بالا بوده ولی احتمال افت قیمت این ماده اولیه بالاست چون بازار فولاد چین با مشکل مازاد تولید روبروست و از طرفی بازار ساخت و ساز نیز ممکن است با کاهش فعالیت روبرو شود. در کل اغلب تحلیل گران سال ۲۰۱۴ بازار سنگ آهن را نسبتا مشابه سال ۲۰۱۳ می بینند.
در بین موافقان پیش بینی رکود بازار سنگ آهن در سال ۲۰۱۴ می توان به موسسه گلدمن ساچس اشاره نمود که ریسک های موجود در بازار سنگ آهن را بالا می بیند. احتمالا ماه های پایانی سال فشارهای قیمتی افزایش می یابد و قیمت سنگ آهن به پایین ترین سطح خود از سال ۲۰۱۰ به بعد خواهد رسید. متوسط قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۴ در این برآورد ۱۰۸ دلار هر تن محاسبه شده است.
برخی معتقدند تصمیم شرکت های معدنی بزرگ دنیا به بالا بردن ظرفیت تولید شاید تصمیمی اشتباه باشد چون تقاضای سنگ آهن در کوتاه مدت نزولی است. شرکت های معدنی ریوتینتو، بی اچ پی و واله ۷۰ درصد بازار جهانی سنگ آهن را دست دارند و تقریبا همه صادرات آن ها به چین ارسال می شود.

بازار فولاد در هفته اول سال ۲۰۱۴ چگونه رقم خورد؟

قراضه
آخرین معاملات سال ۲۰۱۳ در بازارهای قراضه نسبتا صعودی یا ساکت ثبت شد. بازار معاملات ترکیه راکد بود. آخرین قیمت پیشنهادی قراضه سنگین کلاس ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰ امریکا و اروپا در سال ۲۰۱۳ به ترتیب ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار هر تن سی اف آر و ۳۹۹ دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود. قیمت قراضه آ۳ رومانی ۳۸۷ تا ۳۹۰ دلار هر تن سی اف آر و محصول روسیه ۳۸۶ تا ۳۹۰ دلار هر تن سی اف آر بود.

سنگ آهن
با این که فعالیت چندانی از جانب خریداران چینی در هفته پایانی دسامبر مشاهده نمی شد ولی نگرانی از کاهش عرضه سنگ آهن دو کشور برزیل و استرالیا موجب افزایش قیمت شد. در استرالیا طوفان کریستین فعالیت بنادر مهم صادر کننده سنگ آهن را مختل کرده و در برزیل نیز بارش شدید باران فعالیت برخی از معادن شرکت واله را متوقف ساخت.
آخرین متوسط قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی به چین ۱۳۴ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. در بورس سنگاپور قیمت معاملات سواپ سنگ آهن تا ۵ دلار هر تن رشد داشت و در بورس دالیان چین نیز قیمت به ۱۵۰ دلار هر تن رسید.

بیلت
از آنجایی که متوسط قیمت معاملات بیلت سی آی اس اواخر دسامبر ۵۰۵ دلار هر تن فوب بود عرضه کننده ها قیمت پیشنهادی پایان سال را به ۵۱۰ دلار هر تن فوب رساندند. در ترکیه نیز از نیمه دوم ژانویه بازار فعال می شود و در دسامبر در ۵۲۰ تا ۵۳۵ دلار هر تن سی اف آر معامله شد. البته ترک ها با کمبود تقاضای میلگرد مواجه هستند.
قابل ذکر است در سال ۲۰۱۳ حداقل و حداکثر قیمت بیلت سی آی اس ۴۸۵ و ۵۴۵ دلار هر تن فوب بوده است.

در همین زمینه بخوانید ...
برچسب ها
صلوات
پیشخوان
شرکت های تابعه
سایت های مرتبط
  • پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  • پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران