بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران


مجید نورشرق-مدیرعامل مجتمع فولاد کیمیا:

رکود حاکم بر بازار فولاد ناشی از عواملی است که برخی از آنها به صورت مستقیم و برخی نیز به صورت غیر مستقیم روی بازار فولاد تأثیر گذارند. در عین حال با توجه به تحریم ها، اجرای برخی از پروژه ها به علت عدم تامین منابع مالی، کمبود تخصص و مهارت و ناکافی بودن زیر ساخت ها، با تاخیر زیادی روبرو شده است. بحران مالی جهانی نیز، تاثیرات چشمگیری بر این صنعت بر جای گذاشته و باعث ورشکستگی برخی شرکت های تولیدکننده فولاد گردید. پس از خاتمه دوره بحران، قیمت مواد اولیه در جهان افزایش یافته و این امر، مجدداً این صنعت را متاثر ساخته است.

سیاست های انقباضی دولت از چند سال گذشته که با نوسان شدید نرخ ارز همراه بود، موجب گردید تا فعالان عرصه های مختلف اقتصادی با مشاهده بی ثباتی در بازار برای ادامه فعالیت های اقتصادی خود محتاطانه عمل کنند و بازار را به حالت انتظار فرو برند. بین قیمت بازار فولاد و بازار ارز پیوستگی شدیدی است که این همبستگی همانند نرخ طلا به صورت روزانه و ساعتی تعیین شده و تمامی نوسانات آن روی قیمت گذاری فولاد نیز تأثیر می گذارد. نوسانات نرخ ارز، بازار واردات فولاد را ملتهب کرده و باعث بی ثباتی در این بازار شده است که امیدواریم با در نظر گرفتن سیاست های اصولی و صحیح از سوی دولت رکود فعلی بازار فولاد از بین رفته و آرامش به آن برگردد.
در این میان تولیدکنندگان فولاد با هزینه های سنگین تولید همچون مواد اولیه، انرژی، حقوق و دستمزد، کمبود نقدینگی، مشکلات ارزی- بانکی و تأثیرات حاصل از تحریم ها دست و پنجه نرم می کنند که در حال حاضر راه گریزی برای آنها نیست. این در حالی است که رفع نیاز تولیدکنندگان فولاد به مواد اولیه و تجهیزات، بالاترین سهم هزینه تولید را به خود اختصاص داده که هم اکنون در حوزه مواد اولیه، قراضه از قیمت بسیار بالایی برخوردار بوده و متأسفانه با وجود تلاش های زیاد در راستای کاهش این ضرروت اصلی تولید فولاد، به دلیل عدم وجود سیستم قیمت گذاری مناسب بر محصول قراضه امکان کاهش قیمت آن میسر نگردیده و با توجه به محدودیت های مقدار قراضه در کشور در آینده با افزایش مجدد نرخ در این محصول رو به رو خواهیم بود.
توجه به کاهش تقاضای مشتریان در بازار داخل به دلیل فشارهای مضاعفی که وجود تحریم ها بر تولیدکنندگان داخلی وارد می سازد ضروری است چراکه با وجود این موانع کاهش تقاضا برای محصولات تولیدی را شاهد خواهیم بود. تولیدکنندگان فولاد نیز با توجه به رکود حاکم بر بازار و با در نظر گرفتن نیازهای ارزی خود، ضرورت و جلوگیری از کاهش تولید و اشتغال به ناچار توجه به بازارهای خارجی را در دستور کار قرار داده و با اخذ مجوزهای لازم با حضور در بازارهای مناسب و عرضه محصولاتی که کمترین تقاضا در بازارهای داخل را به خود اختصاص داده اقدام به صادرات تولیدات خود به صورت محدود می نمایند چراکه اگر صادرات محصولات فولادی توسط بخش خصوصی و بازرگانی صورت گیرد، علیرغم تحریم های موجود می توان تقاضا برای محصولات فولادی را افزایش داد و گوشه ای از مشکلات به وجود آمده و فضای حاکم بر بازار فولاد را تحت کنترل خود درآورد.
اهمیت این نکته که قیمت برای مشتریان بازار فولاد از جایگاه ویژه ای برخوردار است بر هیچکس پوشیده نیست اما فرآیند عرضه محصولات فولادی و نحوه قیمت گذاری آنها دارای شرایط و ضوابطی است که تا حد زیادی توانسته اعتماد مشتریان را به خود جلب کند.
دولت یازدهم می بایست در روند ثبات و امنیت اقتصاد کشور قدم بردارد و تسهیلات بانکی بلند مدت و کم بهره و همچنین تسهیل مجوزهای انرژی برای تولیدکنندگان را اجرایی کند.

در همین زمینه بخوانید ...
برچسب ها
عکس روز- گرامیداشت هفته دفاع مقدس
پیشخوان
شرکت های تابعه
سایت های مرتبط
  • پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  • پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران
  • سامانه ثبت نام مسکن سنندج