بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران

صنعیت فولاد در سال جاری میلادی چه افقی پیش رو دارد؟
تولید و مصرف فولاد چین
قائم مقام رئیس و دبیرکل انجمن آهن و فولاد چین پیش بینی کرد تولید فولاد خام چین در سال 2014 با رشد 2 تا 3 درصدی به 800 میلیون تن می رسد. انجمن آهن و فولاد چین نیز پیش بینی کرده تولید فولاد خام این کشور در سال جدید به 800 میلیون تن برسد که 8 درصد از سال گذشته بالاتر خواهد بود. این در حالی است که چین در ۱۱ ماهه ۲۰۱۳ بالغ بر ۷۱۵ میلیون تن فولاد خام تولید کرد.
دبیرکل انجمن آهن و فولاد چین با اشاره به رشد ۸ درصدی تولید فولاد چین در ۱۱ ماهه ۲۰۱۳ افزود: در ۱۱ ماهه امسال مصرف فولاد در چین به ۶۶۸ میلیون تن رسید که پیش بینی می شود این میزان تا پایان سال به ۷۳۰ میلیون تن برسد.
به گفته وی مصرف فولاد در چین در سال ۲۰۱۲ با رشد ۲ درصدی به ۶۳۲ میلیون تن رسیده بود. وی با اشاره به اینکه صنعت آهن و فولاد چین باید خود را برای شرایط دشوار آماده کند، اظهار کرد: بین ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۳ سود ترکیبی صنعت فولاد چین به 16 میلیارد یوآن (6/2 میلیارد دلار) رسید.
از طرفی اغلب فولادسازان چینی علی رغم آرام بودن تقاضا به آینده امیدوارند گرچه فعلا که بازارهای فولاد این کشور علی رغم قیمت بالای مواد اولیه نزولی هستند. تا زمانی که تقاضای فولاد در چین بهبود نیابد حاشیه سود فولادسازان تحت فشار باقی خواهد ماند.
با توجه به ظرفیت فعلی تولید فولاد چین، مسئله مازاد ظرفیت در صنعت فولاد این کشور تداوم خواهد داشت. چین بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده فولاد دنیاست ولی سال های اخیر تحت تاثیر کاهش تقاضا و افت قیمت ها و مازاد ظرفیت تولید ضعیف تر شده است. کاهش روند رشد در بخش های مهم مصرف کننده فولاد از جمله ماشین آلات، لوازم برقی و کانتینر سازی دلایل اصلی کاهش مصرف فولاد چین بوده است.
انتظار می رود مصرف فولاد چین سال 2014 کمی بهبود داشته باشد و از بین 8 بخش اصلی مصرف کننده فولاد، خودروسازی و ساخت خطوط ریلی بهترین رشد را در مصرف فولاد خواهند داشت که به ترتیب 8 درصد و 3/8 درصد نسبت به سال 2013 بهبود در مصرف فولاد خواهند داشت. مصرف فولاد بخش ماشین آلات چین سال آینده 3/5 درصد و لوازم خانگی 5 درصد بالا می رود. از طرفی مصرف فولاد بخش انرژی، ساخت و ساز و کانتینر سازی بهبودی جزیی خواهند داشت. در بخش کشتی سازی نیز به دلیل رکود بازارهای جهانی، در چین تقاضای فولاد این بخش سال آینده ثابت می ماند.

بازار فولاد اروپا
موسسه خدمات سرمایه گذاری مودی، وضعیت بخش های نهایی مصرف کننده فولاد در سال 2014 را رو به بهبود می بیند.
این موسسه بخش مصالح ساختمانی اروپا را با ثبات پیش بینی کرده و رشدی 3 درصدی برای میزان فروش وسایل نقلیه سبک غرب اروپا پیش بینی کرده در حالی که سال جاری افت 5 درصدی داشته است.
سال 2014 مصرف ظاهری فولاد اروپا ثابت تا 1 تا 2 درصد صعودی برآورد شده در حالی که سال 2013 افت 1 تا 2 درصدی پیش بینی شده بود. همچنین پیش بینی شده میانگین سوددهی صنعت فولاد اروپا سال 2014 ثابت یا کمی صعودی باشد.
تحلیل گران به بهبود بازار در سال آینده امیدوارند و روند قیمت ها را بین 30 یورو افزایش قیمت آرسلورمیتال تا ثبات و در مواردی کاهش قیمت برخی کارخانه ها متغیر می بینند.
انجمن صنعت فولاد آلمان نیز با نگاهی خوش بینانه ولی محتاطانه بر این باور است که سال جدید نیز صنعت فولاد آلمان بهبودهایی خواهد داشت و تولید فولاد خام این کشور سال آینده به 43 میلیون تن می رسد که بالاترین رقم سه سال اخیر خواهد بود. این انجمن پیش بینی تولید سال جاری را 800 هزار تن نسبت به برآورد فوریه پایین آورده به 42میلیون و 920 هزار تن رسانده و سال 2013 را از نظر اقتصادی سال سختی خوانده است.
همچنین برآورد شده تقاضای فولاد در آلمان سال آینده 4 درصد بالا رفته به 39 میلیون و 300 هزار تن برسد و نرخ بهره وری صنعت فولاد این کشور از 83 درصد به 86 درصد افزایش خواهد داشت.
در بازار داخلی ایتالیا معامله چندانی نهایی نشده هنوز نگرانی های اقتصادی در بخش های خودرو و ساخت و ساز بالاست. کمبود سرمایه گذاری بازار ساخت و ساز سال آینده را منفی پیش بینی کرده و تلاش برای بالا بردن قیمت، حداقل از کاهش آن جلوگیری کرده است.
در انگلیس نیز تحلیل گران بازار نوامبر را به خوبی اکتبر ندیدند ولی در کل فعالیت مطلوب بود اگر تقاضا به روند صعودی ادامه دهد شاید قیمت ها در فوریه و مارس بهبود یابد. وارد کننده ها نیز از نوسانات نرخ ارز به نفع خود بهره برده اند.

تولید فولاد ژاپن
انجمن آهن و فولاد ژاپن پیش‌بینی کرد که تولید فولاد این کشور در سال مالی 2014 با افت ناچیزی مواجه خواهد شد.
بهبود نسبی وضعیت اقتصاد جهانی در سال آینده، مشکل اضافه ظرفیت در آسیا را تا حدودی جبران خواهد کرد و این موضوع باعث خواهد شد تا تولید فولاد ژاپن در سال آینده با کاهش چندانی مواجه نشود. تولید فولاد ژاپن در نوامبر امسال با رشد ۸ درصدی مواجه شد و فولادسازان این کشور نیز اذعان کردند که تقاضای فولادی تولیدی آنها افزایش یافته است.
یک مقام رسمی در یکی از کارخانه های فولادسازی ژاپن نیز در همین زمینه به متال بولتن گفت: ما پیش بینی می کنیم که تولید فولاد در ماههای آینده افزایش یابد، به دلیل اینکه در همین مدت تولید کارخانه های صنعتی که مواد اولیه آنها فولاد است افزایش خواهد یافت. وی در عین حال نسبت به ادامه ضعف صادرات فولاد ژاپن هشدار داده و در عین حال گفت که ممکن است تقاضای داخلی این کشور برای فولاد بعد از افزایش نرخ های مالیات مصرف در ماه آوریل با افت مواجه شود.

چشم انداز بازار سنگ آهن
دیدگاه های مختلفی در مورد آینده قیمت سنگ آهن در سال 2014 وجود دارد ولی اغلب دیدگاه ها در رابطه با تقاضا و میزان تولید اتفاق نظر دارند.
برخی از کراشناسان معتقدند گرچه واردات سنگ آهن به چین بالا بوده ولی احتمال افت قیمت این ماده اولیه بالاست چون بازار فولاد چین با مشکل مازاد تولید روبروست و از طرفی بازار ساخت و ساز نیز ممکن است با کاهش فعالیت روبرو شود. در کل اغلب تحلیل گران سال 2014 بازار سنگ آهن را نسبتا مشابه سال 2013 می بینند.
در بین موافقان پیش بینی رکود بازار سنگ آهن در سال 2014 می توان به موسسه گلدمن ساچس اشاره نمود که ریسک های موجود در بازار سنگ آهن را بالا می بیند. احتمالا ماه های پایانی سال فشارهای قیمتی افزایش می یابد و قیمت سنگ آهن به پایین ترین سطح خود از سال 2010 به بعد خواهد رسید. متوسط قیمت سنگ آهن در سال 2014 در این برآورد 108 دلار هر تن محاسبه شده است.
برخی معتقدند تصمیم شرکت های معدنی بزرگ دنیا به بالا بردن ظرفیت تولید شاید تصمیمی اشتباه باشد چون تقاضای سنگ آهن در کوتاه مدت نزولی است. شرکت های معدنی ریوتینتو، بی اچ پی و واله 70 درصد بازار جهانی سنگ آهن را دست دارند و تقریبا همه صادرات آن ها به چین ارسال می شود.

بازار فولاد در هفته اول سال 2014 چگونه رقم خورد؟

قراضه
آخرین معاملات سال 2013 در بازارهای قراضه نسبتا صعودی یا ساکت ثبت شد. بازار معاملات ترکیه راکد بود. آخرین قیمت پیشنهادی قراضه سنگین کلاس 1 و2 خلوص 20-80 امریکا و اروپا در سال 2013 به ترتیب 400 تا 405 دلار هر تن سی اف آر و 399 دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود. قیمت قراضه آ3 رومانی 387 تا 390 دلار هر تن سی اف آر و محصول روسیه 386 تا 390 دلار هر تن سی اف آر بود.

سنگ آهن
با این که فعالیت چندانی از جانب خریداران چینی در هفته پایانی دسامبر مشاهده نمی شد ولی نگرانی از کاهش عرضه سنگ آهن دو کشور برزیل و استرالیا موجب افزایش قیمت شد. در استرالیا طوفان کریستین فعالیت بنادر مهم صادر کننده سنگ آهن را مختل کرده و در برزیل نیز بارش شدید باران فعالیت برخی از معادن شرکت واله را متوقف ساخت.
آخرین متوسط قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد وارداتی به چین 134 دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. در بورس سنگاپور قیمت معاملات سواپ سنگ آهن تا 5 دلار هر تن رشد داشت و در بورس دالیان چین نیز قیمت به 150 دلار هر تن رسید.

بیلت
از آنجایی که متوسط قیمت معاملات بیلت سی آی اس اواخر دسامبر 505 دلار هر تن فوب بود عرضه کننده ها قیمت پیشنهادی پایان سال را به 510 دلار هر تن فوب رساندند. در ترکیه نیز از نیمه دوم ژانویه بازار فعال می شود و در دسامبر در 520 تا 535 دلار هر تن سی اف آر معامله شد. البته ترک ها با کمبود تقاضای میلگرد مواجه هستند.
قابل ذکر است در سال 2013 حداقل و حداکثر قیمت بیلت سی آی اس 485 و 545 دلار هر تن فوب بوده است.

در همین زمینه بخوانید ...
برچسب ها
عکس روز- دعای هر روز ماه صفر
پیشخوان
شرکت های تابعه
سایت های مرتبط
  • پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  • پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران
  • سامانه ثبت نام مسکن سنندج