بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران

مهندس محتاج در نشستی صمیمی بامدیران و کارکنان به مناسبت سال نو،ازافق های بنیاد در سال جدید گفت..
مهندس عباس محتاج در اولین روز کاری سال جدید با حضور در جمع مدیران و پرسنل بنیاد تعاون، ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن سال نو و آرزوی شادکامی و توفیق در این سال، ابراز امیدواری کرد که امسال نیز با پیشبرد اهداف و توفیق خدمت روز افزون به خانواده سرافراز ارتش جمهوری اسلامی ایران، حال همه خدمتگذاران به بهترین ها تبدیل شود.

مهندس محتاج در این دیدار با اشاره به اقدام هوشمندانه رهبر معظم انقلاب در نامگذاری امسال به عنوان «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» گفت: «دو مقوله اقتصاد و فرهنگ همواره با سبک و سیره زندگی بزرگان اسلام و به تبع آن همه مسلمانان توأم بوده . اقتصاد و فرهنگ در زندگی ما هیچگاه جدای از یکدیگر نبوده اند و به لحاظ جایگاه والا و تأثیرگذار آن نمی توان برای هریک تقدم و تأخر قائل شد . این دو در هم تنیده اند و بصورت لازم و ملزوم یکدیگر عمل می کنند.»
وی ادامه داد: «متأسفانه برخی بی توجهی ها به نقش کلیدی فرهنگ در حوزه اقتصاد خرد و مصرفی و همچنین کم کاری در زمینه مدیریت اقتصادی در رابطه با برنامه ریزی ها در بحث اقتصاد کلان موجب شد در برهه ای از زمان شاهد نفوذ سبک زندگی مدرن با قواعد غربی خود در زندگی مسلمانان باشیم . این اتفاق علاوه بر بوجود آوردن چالش های فراوان در مسائل اجتماعی و رفتاری اقشار مختلف جامعه، موجب خسارات فراوان به تولید ملی و اصناف مختلف بازرگانی شد».
مهندس محتاج با تأکید بر اقدامات سنجیده در هر رده مدیریتی در نظام جمهوری اسلامی افزود:«بصیرت و دانایی مسئولان و برنامه ریزان در مواجهه با مظاهر زندگی غربی نباید اجازه نفوذ این فرهنگ و تغییر ذائقه فرهنگی خانواده های مسلمان با غنای فرهنگی بالا را بدهد و با اقدامات خردمندانه از طرف دیگر نباید قطع ارتباط با دنیای مدرن را موجب شوند و بلکه با درایت لازم، ضمن برقراری ارتباط مناسب و دریافت آن جنبه مثبت و سازنده و پیش برنده دنیای مدرن، از مضرات و حواشی مخرب آن دوری کرد».
وی همچنین با اشاره به نقش فرهنگی مردم در سلامت اقتصاد و نیز جلوگیری از ایجاد بازارها و کسب و کار حرام ابراز داشت: « جای نگرانی دارد که امروزه بسیاری از امور را با مادیات و معیار پول مورد سنجش و ارزیابی قرار میدهند . جالب آن است که همین پول را با مقیاس عدد و شماره ارزش گذاری می کنند که این موضوع در دراز مدت موجب از بین رفتن ارزش ها و سوق پیدا کردن تجارت ها به سمت درآمدهای نامشروع خواهد شد و منکرات جامعه نیز به ارزش ها تبدیل می شوند.بطور مثال در فرهنگ ما مسلمانان و ایرانی ها مهمترین برجستگی و ویژگی درآمدها و سرمایه ها، با برکت بودن آن عنوان می شود که با هیچ معیار مادی قابل اندازه گیری نیست، درواقع معیاری است که پول را از زمان کسب آن، نگهداری آن و حتی مصرف آن کنترل و سنجش می نماید که تأثیرات فرهنگی آن به طور فراگیر در سطوح مختلف جامعه مشاهده می شود».
مهندس محتاج در ادامه این دیدار خطاب به همکاران خود بر رعایت حقوق متقابل نهادها و افراد جامعه در هر سطح و وسعتی تأکید کرد و راه برون رفت از بسیاری مشکلات را همین موضوع دانست و گفت:« با رعایت حقوق متقابل خواهیم توانست توقعات و وظایف خود را هماهنگ و متناسب سازیم زیرا از این راه در هر سطح از توقعات ما نسبت به نهادهای موظف، ما نیز باید در برابر جامعه نسبت به وظیفه و توانمندی که داریم در همان سطح خود را موظف و مسئول بدانیم و از این طریق است که خدمات مطلوب دوجانبه همه جامعه را بهره مند خواهد کرد».
رئیس بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران لازمه تحقق برنامه ها و چشم اندازهای اقتصادی و فرهنگی را حرکت در زیر لوای یک مدیریت واحد و جهادی دانست و ادامه داد: «دیدگاه ها از کلمه جهاد به معنای حرکات خشک و خشن و نبردهای دفاعی و درگیری های فیزیکی با دشمن باید به سمت معنای اولیه خود بازگردد. همانگونه که اولین استفاده از واژه مبارک جهاد بعد از انقلاب اسلامی در قالب جهاد سازندگی متبلور شد و خدمات تخصصی و متعدد و ماندگاری را به سراسر ایران اسلامی ارائه نمود و در جایی دیگر نیز در زمان دفاع از مرزهای کشورمان در قالبی دیگر ظهور یافت».
وی همچنین بر لزوم بسط و گسترش تفکر و فرهنگ جهادی در همه مدیریت ها و نهادها تأکید کرد و خطاب به مدیران و کارکنان مجموعه بنیاد تعاون ارتش ضمن تأکید بر لزوم افزایش همدلی، همراهی و همکاری گفت: «بنیاد تعاون ارتش به عنوان عضوی از مجموعه اقتصادی کشور با نصب العین قرار دادن فرامین مقام معظم رهبری و تأکیدات ایشان همواره در راستای تحقق بهره وری بیشتر در اقتصاد و فرهنگ با اعمال مدیریت جهادی و فرهنگ جهادی در کل مجموعه خواهد کوشید».

در همین زمینه بخوانید ...
برچسب ها
عکس روز- عاشورا و تاسوعا
پیشخوان
شرکت های تابعه
سایت های مرتبط
  • پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  • پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران
  • سامانه ثبت نام مسکن سنندج