بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، کاظم جلالی در خصوص مشکلات عمده معدنکاران، عدم پرداخت حقوق آنها و تشکیل کارگروهی در مرکز پژوهش‌ها برای رفع این مشکل، گفت: مشکلات عدیده معادن ذغال‌سنگ ایران از دیرباز به عنوان یک دغدغه در بخش معدن مطرح است.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس، در تشریح مشکلات بخش معدن کشور، تصریح کرد: ایمنی معادن ذغال سنگ به ویژه در رابطه با نیروی انسانی شاغل در آنها، پایین بودن تکنولوژی استخراج، فرسودگی تجهیزات اکثر معادن، کاهش نقش مهندسی در استخراج، انحصاری بودن خرید ذغال سنگ، بالا بودن قیمت تمام شده و نیز رقابتی نبودن محصولات با مشابه خارجی از مسائل مطرح در حوزه معدن کشور است.

وی درخصوص رفع مشکل حقوق معوقه معدنکاران، تصریح کرد: اخیرا با تشدید نقدینگی معادن ذغال سنگ و بالا رفتن هزینه‌های تمام شده و مشکلات ساختاری و نهادی و عدم پرداخت به موقع حقوق و دستمزد کارگران، دست اندرکاران معادن ذغال سنگ و بهره برداران معادن و ریاست محترم سازمان ایمیدرو و بهره برداران معادن و کارشناسان مرکز با حضور من جلسه‌ای را تشکیل دادیم تا به این موضوع رسیدگی شود.

دکتر جلالی ادامه داد: جلسه دیگری در زمینه مشکل نقدینگی معدنکاران با حضور مدیرعامل ذوب آهن اصفهان به عنوان خریدار ذغال سنگ و کلیه مدیران عامل شرکت‌های ذغال سنگ ایران تشکیل شد که در این نشست تفاهم‌نامه‌ای تهیه شد و مورد امضای ذینفعان قرار گرفت.

وی افزود: در این جلسه افزایش قیمت فروش ذغال سنگ در سال‌های 92 و 93 به توافق دوطرف رسید و همچنین درباره تعیین قیمت کک در سال آینده تصمیماتی اتخاذ شد.

دکتر جلالی تاکید کرد: در خصوص توافق و هماهنگی به دست آمده درباره افزایش قیمت ذغال سنگ در سال‌های 92 و 93، نامه‌ای تهیه شد و جهت اطلاع دکتر علی لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، مهندس محمدرضا نعمت زاده وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت، دکتر علی ربیعی وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دکتر مهدی کرباسیان معاون محترم وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو، ارسال گردید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، در خصوص رفع مشکلات معدنکاران، تصریح کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس درصدد است تا در گام بعدی نسبت به بررسی کارشناسی مسائل ساختاری و نهادی معادن ذغال سنگ و ارائه راهکارهای برون رفت از مشکلات این بخش، گزارشی را تهیه کرده و به اطلاع ذینفعان و ذی مدخلان این امر ارائه دهد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، در خصوص استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصان در تهیه گزارش مربوط به موضوع معادن ایران، یادآور شد: بدیهی است گزارش کارشناسی مشکلات معدن با همکاری کارشناسان، متخصصان، مجریان، صاحبنظران و دینفعان بخش معدن کشور تهیه خواهد شد.
– See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930101001390#sthash.tuSRK2Nk.dpuf

در همین زمینه بخوانید ...
عکس روز- گرامیداشت هفته دفاع مقدس
پیشخوان
شرکت های تابعه
سایت های مرتبط
  • پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  • پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران
  • سامانه ثبت نام مسکن سنندج