بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر از مطرح شدن چهار رویداد مهم در پروژه مسکن مهر خبر داد و گفت: حل مشکل مالیات واحدهای مسکن مهر، افزایش تسهیلات بانکی، افزایش مدت زمان بازپرداخت اقساط وام و رفع مشکلات خدمات زیربنایی و روبنایی مسکن مهر از جمله این رویدادهاست.

احمد اصغری مهرآبادی با اشاره به تصمیمات گرفته شده در 45 روز اخیر در زمینه مسکن مهر گفت: تاکنون دو میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر قرارداد منعقد کرده‌اند که از این تعداد دو میلیون واحد به مرحله اسکلت و سقف رسیده‌ است.

مهمترین بخش سخنان مهرآبادی:
-یک میلیون و 870 هزار واحد در مرحله سفت‌کاری و یک میلیون و 480 هزار واحد به مرحله نازک‌کاری رسیده‌اند. تاکنون یک میلیون و 130 هزار واحد مسکن مهر افتتاح شده است.

-در مدت اخیر مشکلات مسکن مهر همچون بیمه، مالیات و تسهیلات بانکی برطرف شده است؛ به گونه‌ای که مالیات این واحدهای مسکونی که برای هر واحد 300 هزار تومان در نظر گرفته شده بود و در برخی مواقع تا سقف سه میلیون تومان نیز دریافت می‌شد توسط سازمان امور مالیاتی برطرف شد. این قانون مالیات از سال 88 اعلام شده بود که در حال حاضر در حال بررسی است.

-بخشنامه‌ای تدوین شده تا پرداخت مالیات‌ها تا حداکثر 300 هزار تومان به تمامی استان‌ها ابلاغ شود و سازندگان و تعاونی‌ها نیز باید در این باره دقت کنند.

-برطرف شدن مشکلات مالیات واحدهای مسکن مهر عیدی بزرگی بود که به سازندگان و تعاونی‌های مسکن مهر توسط وزارت راه و شهرسازی و وزارت تعاون انجام شد. همچنین کارگروهی برای ادامه برطرف شدن مشکلات تشکیل شده است. در حال حاضر تنها 14 استان برای بررسی مسائل باقی مانده‌اند.

-در جلسه تشکیل شده در مدت اخیر موضوع بیمه واحدهای مسکونی مطرح شده بود، متنی با امضای وزیر تعاون برای هر واحد میزان 5200 تومان تهیه شده که امیدواریم لحاظ شدن متن این نامه تا سال جاری امضا شود.

-در برخی موارد بیمه هر واحد مسکن مهر حدود 7000 تا 11 هزار تومان اخذ می شد.

-‌در جلسه کارگروه مشترک وزارت راه و شهرسازی با دیگر وزارتخانه‌ای ذیربط بخش نامه مشترکی برای استان‌های کشور در نظر گرفته شد تا از اردیبهشت ماه سال آینده دور دوم بررسی فعالیت‌های تعاونی‌های مسکن مهر آغاز شود.

-تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده برای واحدهای مسکونی مهر 48 هزار میلیارد تومان تصویب شده بود که تاکنون 43 هزار و 500 میلیارد تومان از این مبلغ تامین شده است که از این میزان چهار هزار میلیارد تومان متعلق به بخش روستایی و مابقی مربوط به مسکن مهر شهری و بافت فرسوده است.

-پرداخت اقساط مسکن مهر در مدتی از 15 به 20 سال افزایش یافته بود.بازپرداخت اقساط واحدهای مسکن مهر برای متقاضیانی که دفترچه اقساط نگرفته‌اند می‌تواند از 15 سال به 20 سال افزایش یابد این درحالی است که احصا دوران مشارکت مدنی در این واحدها صورت گیرد.

-مبلغی به میزان هزار و صد میلیارد تومان برای پروژه‌های جدیدی بود که در سال 91 آغاز شده بود و بانک مرکزی با پرداخت تسهیلات موافقت نکرده اما پرداخت این مبلغ توسط کمیته اصلی مسکن مهر بررسی شد و مقرر شد این میزان که از جمله 48 هزار میلیارد تومان ذکر شده بود پرداخت شود.

-از بانک مرکزی برای افزایش سقف تسهیلات فردی درخواست داریم. بهتر است سقف تسهیلات فردی از 25 میلیون تومان به 30 میلیون تومان افزایش یابد اما بانک مرکزی معتقد است این میزان پول پر قدرت است و ممکن است ایجاد تورم کند. حال از بانک مرکزی می خواهیم تا راهکاری مشخصی برای راه حل این مشکل ارائه کند چرا که بخش زیادی ازمشکلات مسکن مهر با این میزان برطرف می‌شود.

-تاکنون دو هزار و 500 میلیارد تومان از اقساط مسکن مهر وصول شده است همچنین شورای پول و اعتبار تصمیمی گرفته بود تا هفت هزار میلیارد تومان از تاریخ تصویب مطالبات دریافت شوند. اکنون وزارت راه و شهرسازی تقاضا دارد تا این میزان به بانک مسکن تعلق گیرد. پس از فروردین ماه که آغاز فصل کار مسکن است انتظار کمک بیشتر دولت را داریم.

-تاکنون 282 باب مدرسه آغاز شده است که 50 باب به بهره برداری رسیده است همچنین کار 254 باب مسجد آغاز شده است که از این میزان 70 باب مسجد به مرحله بهره برداری رسیده است.
-در بررسی انجام شده 80 درصد مشکلات در 14 استان بود و مابقی استان‌ها 20 درصد مشکلات را به خود اختصاص دادند.

-برای تعاونی‌های متخلف اخطار 15 روزه در نظر گرفته شده است همچنین طبق بند 17 ماده 66 قانون وزارت تعاون مقرر شده برای حسابرسی‌های تعاونی‌ها به تصویب هیات مدیره برسد.
-برنامه اتمام پروژه‌ها تا پایان سال 94 است اما تحویل این واحدها در زمان مقرر منوط به همکاری دستگاه‌های اجرایی دیگر است.
-‌تحویل واحدها به صورت موقت است و سازنده تا یک سال باید مشکلات ساخت و ساز واحدهای مسکن مهر را متقبل شود.

-در کارگروه مسکن مهر قرار است نقل و انتقال واحدها با شرایط آسان‌تری انجام شود اما شرط لازم برای آن دسته از متقاضیانی است که دفترچه فروش اقساطی در اختیار دارند. برای خودمالکین واحدهای مسکونی مهر تصمیماتی گرفته شده است تا بتوانند معادل پنج میلیون تومان در قالب جعاله با اوراق حق تقدم تسهیلات دریافت کنند.

-در حال حاضر خرید و فروش امتیاز واحدهای مسکونی مهر غیر قانونی است و هیچ اعتقادی به این موضوع نداریم.

در همین زمینه بخوانید ...
برچسب ها
عکس روز- گرامیداشت هفته دفاع مقدس
پیشخوان
شرکت های تابعه
سایت های مرتبط
  • پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  • پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران
  • سامانه ثبت نام مسکن سنندج