بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران

عضو هیأت مدیره خانه صنعت در مورد انتقاد وزیر صنعت از واگذاری عجولانه طرح‌های فولاد استانی به سرمایه‌گذاران چینی، گفت: در مذاکره با طرف‌های خارجی باید منافع ملی مد نظر قرار گیرد و شرکا بر اساس مستندات قانونی و تاریخی انتخاب شوند.

آرمان خالقی در مورد انتقاد وزیر صنعت از نحوه واگذاری طرح‌های فولاد استانی به سرمایه‌گذاران چینی اظهار داشت: در این مورد باید ببینیم چه ضرورتی برای واگذاری این طرح‌ها وجود داشته که نمی‌توانستیم برای حضور سرمایه‌گذار بهتر صبر کنیم.
وی با بیان اینکه هیچ مذاکره‌ کننده‌ای مدعی وجود ایراد در مذاکراتش نیست، گفت: یک مذاکره کننده خوب، کسی است که نه فقط برای انجام یک تکلیف قانونی، بلکه برای منافع ملی مذاکره کند.
وی ادامه داد: یک مذاکره کننده موفق باید منافع ملی را در مذاکرات مد نظر داشته باشد و منفعت کشور را در قراردادها لحاظ کند.
خالقی با بیان اینکه در سال‌های گذشته نمونه‌هایی از خطا در مذاکره با طرف‌های خارجی و انعقاد قراردادهای عجولانه با دقت کم اتفاق افتاده است، گفت: در قراردادها باید مستندات قانونی و تاریخی از نوع مذاکرات و پیشنهادات و دلیل پذیرش پیشنهاد وجود داشته باشد و بر این اساس، دلیل انتخاب سرمایه‌گذار خارجی مشخص شود.
وی افزود: همچنین باید مشخص باشد که برای جذب سرمایه‌گذار خارجی از چه روشی استفاده شده، آیا آگهی بین‌المللی منتشر شده و یا با یک بازاریابی جزئی این اتفاق افتاده است.
خالقی در مورد چگونگی جذب سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت ایران نیز اظهار داشت: وضعیت محیط کسب و کار هر کشور برای یک سرمایه‌گذار خارجی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و جذب سرمایه‌گذار خارجی در یک کشور زمانی رونق خواهد داشت که محیط کسب و کار آن کشور وضعیت مطلوبی داشته باشد.
وی با اشاره به نزول رتبه ایران در فضای کسب و کار جهان، گفت: با وجود اینکه امکانات لازم برای بهبود این رتبه فراهم بود ولی در برخی از شاخص‌ها با افول روبرو بودیم.
خالقی ادامه داد: ایران از نظر ظرفیت‌های اقتصادی جزء 20 تا 25 کشور اول اقتصادی دنیا قرار دارد که باید متناسب با این مسئله، فضای کسب و کار و تولید نیز مساعد شود.
این کارشناس صنعت با بیان اینکه مناسبات بین‌المللی کشور نقش مؤثری در جذب سرمایه‌گذاران خارجی دارد، گفت: در واگذاری طرح‌های صنعتی به سرمایه‌گذاران خارجی باید بهترین سرمایه‌گذاران را انتخاب کنیم که این مسئله از طریق مذاکره با سرمایه‌گذاران مختلف و بازاریابی مناسب محقق می‌شود.
منبع»خبرگزاری فاس

در همین زمینه بخوانید ...
برچسب ها
عکس روز- گرامیداشت هفته دفاع مقدس
پیشخوان
شرکت های تابعه
سایت های مرتبط
  • پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  • پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران
  • سامانه ثبت نام مسکن سنندج