بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران

در هفته‌ای که گذشت، اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها، ابلاغ سیاست‌های اجرایی برای دستیابی به اقتصاد مقاومتی و شفاف‌سازی در مورد حق انتفاع معادن سنگ آهن از جمله موضوعات خبرساز در بخش صنعت بود.
اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها از اردیبهشت سال آینده از جمله موضوعات خبرساز در هفته گذشته در بخش صنعت بود.
این بحث در حالی مطرح است که قرار بود در مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها، تسهیلاتی به واحدهای تولیدی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی اختصاص یابد ولی این اتفاق چندان عملیاتی نشد و در حال حاضر تولیدکنندگان در حالی به استقبال اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها می‌روند که مصرف انرژی صنایع در ایران فاصله زیادی با استانداردهای جهانی دارد.
عبدالعظیم آقاجانی، دبیر انجمن صنایع چوب در این مورد با اشاره به اجرای طرحی برای تعیین میزان متعارف انرژی مصرفی صنایع مختلف، به فارس گفت: دولت با اعطای تسهیلات بهینه‌سازی مصرف انرژی صنایع در فاز دوم هدفمندی، قیمت انرژی مصرفی این بخش را در مدت 3 تا 5 سال واقعی کند.
وی در مورد الزامات اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: حدود 5 سال پیش تحقیقی در مورد مصرف انرژی صنایع مختلف انجام و میزان انرژی مصرفی متعارف هر صنعت مشخص شد.
وی ادامه داد: برای اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها بهتر است دولت با توجه به این معیارهای تعیین شده، نسبت به اعطای تسهیلات به صنایع مختلف برای بهینه‌سازی مصرف انرژی اقدام کند.
آقاجانی با بیان اینکه اعطای تسهیلات بابت بهبود مصرف انرژی صنایع چوب باعث کاهش هزینه تولید ‌آنها و رقابت‌پذیری تولیدات صنعتی کشور می‌شود، تصریح کرد: برخی واحدهای صنعتی از تکنولوژی بسیار قدیمی در تولید استفاده می‌کنند و هیچ اقدامی برای بهبود مصرف انرژی انجام نداده‌اند که دولت نباید به چنین واحدهایی تسهیلات اختصاص دهد، بلکه یارانه باید به واحدهایی اختصاص یابد که میزان مصرف انرژی آنها در یک حد متعارف قرار دارد.
علی‌محمد بُد، یک کارشناس صنعت سیمان نیز در این مورد با تأکید بر لزوم مهلت دهی به صنایع برای پرداخت هزینه انرژی مصرفی و بهبود مصرف انرژی، گفت: فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها باید طوری اجرا شود که در ابتدا مشکل کمبود نقدینگی واحدهای سیمانی برطرف شود و امکان پرداخت هزینه انرژی مصرفی برای آنها وجود داشته باشد.
وی افزود: در عین حال باید تسهیلات لازم برای بهینه‌سازی مصرف انرژی در کارخانه‌های سیمانی اختصاص یابد تا تولیدکنندگان سیمان برای بهبود مصرف انرژی اقدام کنند.
وی تأکید کرد: اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها باعث افزایش قیمت سیمان می‌شود و در مجموع، این اقدام به نفع صنعت سیمان خواهد بود.
بُد پیشنهاد کرد دولت هزینه انرژی مصرفی صنعت سیمان را با تأخیر زمانی از کارخانه‌ها دریافت ‌کند تا تولیدکنندگان بتوانند برای بهبود مصرف انرژی سرمایه‌گذاری کنند.
در هفته گذشته ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر انقلاب نیز توجه بخش‌های مختلف اقتصادی کشور را به خود جلب کرد.
رضا شهرستانی، عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد در این مورد به فارس گفت: برای دستیابی به اقتصاد مقاومتی باید برای توسعه صنایع مادر سرمایه‌گذاری شود.
وی اظهار داشت: در حال حاضر دنیا به عنوان یک دهکده جهانی مطرح است و تولید محصولات مختلف با اولویت در کشورهای مختلف صورت می‌گیرد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر اکثر کشورهای دنیا به تکنولوژی‌های روز دسترسی دارند ولی ممکن است این دسترسی در سطوح مختلف باشد.
وی افزود: ایران از منابع زیادی در زمینه مواد معدنی برخوردار است که در سرمایه‌گذاری برای تولید صنعتی باید به این موارد توجه ویژه شود.
شهرستانی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری برای تولید برخی محصولات در کشورهای مختلف، موفقیت‌آمیز نخواهد بود، گفت: چند سال پیش برای تولید گوشی تلفن همراه در کشور سرمایه‌گذاری شد که موفق نبود و این طرح در نهایت شکست خورد.
وی افزود: برای دستیابی به اقتصاد مقاومتی باید اولویت‌های تولید مشخص شود و در این زمینه منابع انسانی و منابع مواد اولیه اهمیت ویژه‌ای دارد.
بد، کارشناس صنعت سیمان نیز در مورد الزامات دستیابی به اقتصاد مقاومتی در کشور به فارس گفت: صنعت سیمان از جمله صنایعی است که میزان ارز‌بری کشور را به سیمان کاهش داده و این مسأله یکی از مقدمات رسیدن به اقتصاد مقاومتی است.
وی تصریح کرد: صنعت سیمان از جمله صنایع تأثیرگذار در دستیابی به اقتصاد مقاومتی است و باید برای نگهداری آن تلاش شود.
به گفته این کارشناس صنعت سیمان، این صنعت توانسته در مقابل تحریم‌ها مقابله کند و در شرایط تحریم، صادرات سیمان افزایش یافته و وابستگی کشور به این محصول نیز کاهش یافته است.
در هفته‌ای که گذشت، افت شاخص سهام شرکت‌های سنگ آهنی در بورس همچنان ادامه یافت که دلیل اصلی این مسئله، تصور برخی سهامداران در مورد تأثیر دریافت حق انتفاع از معادن سنگ آهن بر تولید این معادن بود.
در این میان، داریوش اسماعیلی رئیس کمیته معدن کمیسیون صنایع مجلس با شفاف‌سازی در مورد حق انتفاع دریافتی از معادن سنگ آهن در سال آینده، به فارس گفت: حق انتفاع دریافتی از معادن سنگ آهن در بودجه سال آینده 40 درصد کمتر از سال جاری است.
وی اظهار داشت: در قانون بودجه امسال، حق انتفاع معادن سنگ آهن 5 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان بود که معادل 50 درصد فروش سنگ آهن می‌شود.
وی ادامه داد: این در حالی است که حق انتفاع معادن سنگ آهن در بودجه سال آینده 30 درصد فروش تعیین شده و به این ترتیب حق انتفاع دریافتی از این معادن در سال آینده تقریباً نصف این رقم در سال جاری خواهد بود.
اسماعیلی توضیح داد: به این ترتیب حق انتفاع دریافتی از معادن سنگ آهن در سال آینده نسبت به امسال کمتر خواهد بود و با این حساب، سهام شرکت‌های سنگ آهنی در بورس باید تقویت شود.
منبع:خبرگزاری فارس

در همین زمینه بخوانید ...
برچسب ها
عکس روز- عاشورا و تاسوعا
پیشخوان
شرکت های تابعه
سایت های مرتبط
  • پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  • پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران
  • سامانه ثبت نام مسکن سنندج