بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران

اقتصاد مقاومتی برای اولین بار توسط مقام معظم رهبری مطرح شده و ایشان سیاست‌های کلی کشور را به سه قوه و دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرده‌‌اند. در ابلاغیه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مطرح شده که این سیاست‌ها زمینه‌ساز تحقق اقتصاد متکی به دانش و فناوری و عدالت بنیان درون‌گرا و برون‌گرا است. پس از این هرگونه‌ سیاست‌گذاری باید در این چارچوب قانونی صورت گیرد. باید بدانیم اقتصاد مقاومتی یک مدل بومی و علمی در نظم نوین اقتصادی محسوب می‌شود، ضمن اینکه اقتصاد ایران با اقتصاد مقاومتی بسته نخواهد بود.
اقتصاد مقاومتی به معنای شناسایی حوزه‌های آسیب‌پذیر اقتصاد ایران است. باید دنبال پیدا کردن راهکارهایی برای تامین نیازهای اقتصادی کشور باشیم. برای نمونه در سال‌های گذشته با کمبود دارو در کشور مواجه بوده‌ایم و در این مورد اقتصاد مقاومتی یعنی برطرف کردن کمبودها از طریق استفاده از نیروهای داخلی و بومی.

در حقیقت اقتصاد مقاومتی یعنی حرکت مستمر بدون ریسک و بدون آسیب‌پذیری.اقتصاد مقاومتی باید در چارچوب سیاست‌های مطمئن و امن در راستای پیشبرد اهداف و برنامه‌ها پیش برود.
هم اکنون اقتصاد کشور بیش از حد به نفت متکی است و این وضعیت اقتصاد کشور را دچار آسیب می‌کند. برای اینکه از این آسیب‌پذیری بیرون آییم باید سیاست‌های مختلفی را اتخاذ کنیم. باید سایر درآمدهای کشور را بالا ببریم تا دیگر نیازی به درآمدهای نفتی نداشته باشیم.‌ متاسفانه 65 درصد به درآمدهای نفتی متکی هستیم، پس باید بگوییم که هر زمان که قیمت جهانی نفت کاهش می‌یابد اقتصاد ایران دچار آسیب می‌شود زیرا متکی به درآمدهای نفتی بوده‌ایم.
سیاست اقتصاد مقاومتی معتقد است که همه پول‌ها را نباید خرج کرد بلکه باید به فکر آینده و نوسانات قیمت نفت باشیم.
در بند 13 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی استفاده از ظرفیت سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای پیش‌بینی شده است. کشور درصدد نیست تا با دنیا ارتباط نداشته باشد و یا اینکه ارتباط بسته‌ای را دنبال کند.ما هم اکنون درصدد تعامل موثر و سازنده با دنیا هستیم. با دنیای خارج ارتباط برقرار خواهیم کرد،اما نباید واردات به صورت انحصاری در کشور صورت گیرد.
اقتصاد ریاضتی زمانی صورت می گیرد که یک کشور به اجبار تن به ریاضت دهد،اما اقتصاد مقاومتی با ابتکار عمل از سوی دولت‌ها صورت می‌گیرد. در اقتصاد ریاضتی همه چیز توسط دولت تعیین می‌شود؛ مثل دولت یونان که در هنگام قحطی شروع به استقراض از سایر کشورها کرد تا مشکلاتش را حل کند اما این اقدام هم موثر واقع نشد و این دولت به اجبار اقتصاد ریاضتی را در پیش گرفت.
بنابراین اقتصاد مقاومتی اقتصاد ریاضتی نیست، زیرا اقتصاد ریاضتی به دنبال کاهش آسیب‌پذیری‌های اقتصاد ایران است و درست مصرف کردن منابع را دنبال می کند.
استفاده از تجربیات جهانی و راهکارهایی که کشورهای مختلف برای رسیدن به پیشرفت طی کرده‌اند، به تنهایی کافی نیست، زیرا مدل‌های اقتصادی هر کشوری در درون همان کشور جوابگو است. هر اتفاق اقتصادی که در جهان می‌افتد، قابلیت کپی کردن در اقتصاد ایران را ندارد و ویژگی اقتصاد مقاومتی در متکی بودن به الگوی بومی و نیازهای داخلی کشور است.

داوود دانش جعفری – عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

* این یادداشت از صحبت های آقای دانش جعفری در برنامه گفتگوی خبری شبکه دو اقتباس شده است

در همین زمینه بخوانید ...
برچسب ها
عکس روز- دعای هر روز ماه صفر
پیشخوان
شرکت های تابعه
سایت های مرتبط
  • پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  • پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران
  • سامانه ثبت نام مسکن سنندج