بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران

در بررسی مهم ترین بند های سیاست اهی اقتصاد مقاومتی، به اعتقاد من موضوع ضرورت کارآفرینی اهمیت زیادی دارد.کارآفرینی به این معناست که ما شرایط رشد و شکوفایی را برای نسل جوانمان به گونه‌ای فراهم کنیم که شکوفایی این استعدادها نیز با استفاده از امکانات داخلی باشد.هر سال برخی از جوانان تحصیل‌کرده کشورمان به سایر کشورها مهاجرت می کنند.ما برای هر یک از این جوانان تحصیل‌کرده 4 الی 5 میلیون دلار هزینه کرده‌ایم بنابراین خروج آنان از کشور هدر رفت سرمایه است؛‌ باید برای قشر جوان تحصیلکرده کشورمان جذابیت‌هایی را در داخل کشور فراهم کنیم که سبب افزایش پتانسیل‌های داخلی شود.
نکته دیگر درباره اقتصاد مقاومتی برداشت بعضی هاست که تصور می کنند خصوص اقتصاد بدون نفت به این معناست که ما نباید نفت داشته باشیم و یا به تعبیر دیگر درب چاه‌های نفت را به طور کلی ببندیم اما بنده معتقدم که باید از نفت در جهت سرمایه‌گذاری‌های پایدار استفاده کنیم.در واقع ما باید خام‌فروشی نفت را متوقف کنیم،چرا که خام فروشی هم در معادن و هم در منابع نفتی سبب هدر رفت و همچنین اتمام منابع می‌شود و اگراین اتمام منابع صورت بگیرد ما در زمینه سرمایه‌گذاری پایدار دچار مشکل‌های جدی خواهیم شد. بنابراین استفاده از منابع خدادادی باید در جهت تقویت بنیان‌های اقتصادی کشور باشد.
موضوع دیگر«افزایش پوشش استاندارد برای کلیه محصولات داخلی و ترویج آن» است که در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ایلاغ شده است. بحث تجارت جهانی دبلیو تی او(WTO) مطرح است که در این سازمان حدود 150 کشور عضو آن هستند تبادل کالاهایی می‌شود که از لحاظ کیفیت، خدمات پس از فروش، تکنولوژی و نوآوری بسیار مرغوب هستند.اگر از همین فردا تجارت جهانی ایران را نیز عضو این سازمان کند آیا محصولات داخلی ما قابلیت رقابت با محصولات جهانی را دارد؛‌ امروز در ابلاغ « اشاره شده است یعنی ما در واقع باید استانداردهای بین‌المللی را در کشور خود نهادینه کنیم چرا که می‌خواهیم با کشورهای دیگر تبادل اقتصادی و کالایی داشته باشیم.
اگر ما به افزایش پوشش استاندارد برای کلیه محصولات داخلی و ترویج آن توجه لازم را داشته باشیم شرایطی را به وجود می‌آورد که اگر کالایی نیز به داخل کشور ما وارد نشود و نخواهند کالایی را از ما بگیرند، چون استانداردهای لازم بین‌المللی را دارا هستیم می‌توانیم در بازارهای جهانی قرار بگیریم.
در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی همچنین به موضوع تشویق سرمایه‌گذاری خارجی برای صادرات نیز اشاره شده است . به اعتقاد من سرمایه‌گذاری خارجی دارای ظرافت‌های خاص است و تنها با دعوت و تبلیغات مؤثر نخواهد بود.در سرمایه‌گذاری خارجی موضوع بازار کسب و کار اهمیت بسیاری دارد.امروز هر سرمایه‌گذاری که بخواهد در کشور دیگری سرمایه‌گذاری کند ابتدا فضا را مورد بررسی قرار می‌دهد یعنی شاخص‌های موجود و مورد ثبات یک کشور ملاک تصمیم‌گیری است یعنی شاخص‌هایی که از تولید و از سرمایه‌گذاری خارجی حمایت می‌کند.برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی نباید در کشور ما تصمیم‌های هیجانی وجود داشته باشد چرا که برای سرمایه‌گذاران ثبات در تصمیم‌گیری مهم است بنابراین باید در تعامل با سرمایه‌گذاران خارجی شرایط سرمایه‌گذاری را فراهم کنیم و با توجه به امکانات موجود و تمایل کشورهای خارجی برای این امر فراهم کردن شرایط آن ممکن خواهد بود.
به اعتقاد من اقتصاد مقاومتی به این معناست که با امکاناتی که در داخل کشور وجود دارد در جهت رشد خود تلاش کند.
اقتصاد مقاومتی به معنای قطع وابستگی به دنیا نیست.امروز همه دنیا به هم مرتبط هستند اما ما باید به دنبال تعاملی باشیم که اثرگذار باشد. یعنی در گرفتن محصولات از کشورهای دیگر قدرت انتخاب داشته باشیم.اقتصاد مقاومتی در نوع تعامل با دنیا باید نوعی وابستگی متقابل باشد یعنی آنها نیز به ما احتیاج داشته باشند.

پرویز کاظمی – کارشناس ارشد مدیریت صنعتی و وزیر رفاه در دودلت نهم

* این یادداشت از صحبت های آقای کاظمی در برنامه گفتگوی خبری شبکه دو اقتباس شده است

در همین زمینه بخوانید ...
برچسب ها
عکس روز- گرامیداشت هفته دفاع مقدس
پیشخوان
شرکت های تابعه
سایت های مرتبط
  • پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  • پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران
  • سامانه ثبت نام مسکن سنندج