بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران

سیاست های ابلاغ شده در اقتصاد مقاومتی نگاه به تحول ساختاری دارد، ولی اقتصاد ریاضتی در غرب به علت استمرار بحران مالی پیش آمد، امری که کاهش خدمات عمومی، اخراج کارگران و کاهش هزینه های دولت را به دنبال داشت.
وی با تاکید براینکه اقتصاد مقاومتی موجب افزایش قدرت اقتصادی کشور و همچنین پایداری و پویایی کشور می شود.درون زایی ناظر بر این است که چه ظرفیت هایی در داخل کشور داریم که بیشترین ظرفیت ما، جوانی جمعیت است به گونه ای که جمعیت تا 29 سال ما بالغ بر 31 و نیم درصد می شود.با اقتصاد مقاومتی ، ما استمرار پیشرفت یعنی رشد همراه با عدالت را خواهیم داشت.
اتکا به درآمدهای نفتی، واردات زیاد و سپردن بازارهای مالی به بیرون از عوامل مخاطره در اقتصاد هستند. صرف نگاه به بیرون هدف ما نباشد، ما خودمان تجربیاتی داشتیم از جمله بلوکه شدن دارایی هایمان در نزد بانک های امریکایی و نیز جنگ تحمیلی و تحمیل اقتصاد جنگی اما انواع فشارها به ویژه به بخش نظامی موجب آن نشد که رشد نکنیم، بلکه برعکس باعث شکوفایی شد.ممکن است ملتی زیر فشار تسلیم شود ولی ملت ایران این گونه نیست.
زیاد شدن درآمدهای نفتی در دوره های مختلف نوعی آفت دانست و عملکرد تخریبی آن به علت رها کردن برنامه ریزی های اقتصادی رخ داده است.در حقیقت زیادی درآمد موجب واردات انبوه و ضربه به تولید،تبدیل ارز به ریال و بالا رفتن پایه پولی و تورم و گسترش تشکیلات اداری (بیماری هلندی) می شود که صندوق توسعه ملی هم برای جلوگیری از همین موضوع تاسیس شد.
در برآورد توسعه یافتگی سازمان ملل،نفت و گاز ما را 220 هزار میلیارد دلار ارزیابی کرده ولی جوانی را 10 برابر این ظرفیت دانسته اند، ظرفیت عظیمی که در کنار ذخایر طبیعی و استعدادهای فرهنگی، باورها، اعتقادات و استعدادهای اجتماعی قرار گرفته است.اگر شاخص سرمایه اجتماعی را در دنیا حساب کنند، جمهوری اسلامی ایران در رده های بالایی قرار می گیرد.
همچنین ظرفیت صادرات ما بسیار عظیم است و اگر بانک ها به شکل سندیکایی در آن ورود کنند، این ظرفیت به شدت افزایش پیدا می کندد چرا که اقتصاد بدون نفت ما باید تولید محور شود که یکی از چالش های مهم آن، تامین مالی است.در صورتی که هماهنگی های لازم بین سرمایه انسانی و مالی در کشور برقرار شود می توان از بهره وری بیشتر در تولید ثروت و رفاه برای مردم قدم برداشت.
محمد جواد ایروانی – عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

* این یادداشت از صحبت های آقای ایروانی در برنامه گفتگوی خبری شبکه دو اقتباس شده است

در همین زمینه بخوانید ...
برچسب ها
عکس روز- گرامیداشت هفته دفاع مقدس
پیشخوان
شرکت های تابعه
سایت های مرتبط
  • پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  • پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران
  • سامانه ثبت نام مسکن سنندج