بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران

وزیر صنعت، معدن و تجارت از سهم یک درصدی بخش معدن در تولید ناخالص داخلی خبر داد و گفت: با احتساب صنایع معدنی، سهم معدن و صنایع معدنی از تولید ناخالص داخلی بالغ بر پنج درصد می‌شود.
محمدرضا نعمت زاده در سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین با اشاره به فعالیت 5400 معدن در کشور گفت: هم اکنون 65 نوع ماده معدنی در کشور تولید می شود و 74 درصد از معادن کشور را مصالح ساختمانی و سنگ‌های تزیینی تشکیل می دهند ضمن این که 20 درصد معادن غیر فلزی و شش درصد مابقی فلزی هستند.
وی با بیان این‌که 71 درصد از ذخایر معدنی قطعی شناسایی شده در کشور مربوط به ذخایر مصالح ساختمانی و سنگ‌های تزینی می‌شود گفت: 19 درصد از مابقی ذخایر مربوط به معادن غیر فلزی و 10 درصد نیز فلزی است.
وی با اشاره به این‌که معادن فلزی سهم بالایی در تولید مواد معدنی ایران دارند اما از نظر پشتوانه ضعیف بوده و کار اکتشافی روی آن ها ضرورت بیشتری دارد گفت: اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت تکمیل زنجیره ارزش در حوزه معدن از طریق ایجاد واحدهای فرآوری است.
نعمت زاده خاطرنشان کرد:‌ تا پایان دی ماه امسال از 278 شرکت بورسی 84 شرکت در حوزه معدن کاری فعالیت داشتند و یک سوم درآمد بورس نیز متعلق به این شرکت ها بوده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اشتغال مستقیم 121 هزار نفر در بخش معدن گفت:‌ طبق آمار سازمان جهانی کار به ازای هر شغل مستقیم در بخش معدن 17 شغل وابسته و تکمیلی در این بخش ایجاد می‌شود.
وی همچنین با اشاره به توجه ویژه دنیا به توسعه سیستماتیک معدن کاری کوچک مقیاس اظهار کرد: توجه به معدن کاری کوچک مقیاس از طریق ساماندهی این بخش افزایش بهره وری و توسعه سیستماتیک در اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است

در همین زمینه بخوانید ...
برچسب ها
عکس روز- گرامیداشت هفته دفاع مقدس
پیشخوان
شرکت های تابعه
سایت های مرتبط
  • پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  • پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران
  • سامانه ثبت نام مسکن سنندج