بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران

گروه گزارش سایت بنیاد تعاون آجا- صنایع ذوب آهن که این روزها تولید محصولات فولادی را در بر می‌گیرد با سابقه چند ساله تبدیل به صنعتی قدیمی شده است. صنعتی که این روزها در کنار درآمدزایی بالایی که برای کشور به همراه دارد، زمینه حضور ایران در بازارهای جهانی را نیز هموار کرده است.

بر این اساس کارخانه ذوب‌آهن اصفهان به عنوان قدیمی‌ترین کارخانه در زمینه صنایع ذوب‌آهن و همچنین تولید فولاد توانست میزان تولید خود را از زمان تاسیس خود از ۶۰۰ هزار تن به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن در این سال‌ها برساند. این در حالیست که تولید سه میلیون و ۲۰۰ هزار تنی یکی از برنامه‌های پیش‌بینی شده است. در حال حاضر در دنیا سالانه بالغ بر یک میلیارد و ۵۲۰ میلیون تن فولاد تولید می‌شود که از این تعداد ۶۸ درصد به روش کوره بلند، ۲۵ درصد به روش احیای مستقیم و بقیه میزان تولید به روش‌های دیگری مانند روش القایی است.

بر اساس گزارش‌های ارائه شده از سوی مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان در حال حاضر ۲۳ درصد تولید فولاد به روش کوره بلند است و نزدیک به ۸۰ درصد به روش قوس صورت می‌گیرد که دلیل این امر هزینه و میزان قیمت تمام شده این روش است‌.زیرا هزینه انرژی به ازای هر تن در روش کوره بلند بیش از هشت برابر قیمت هزینه انرژی در روش احیای مستقیم یا قوس است. بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، مقرر شده میزان تولید در ذوب‌آهن اصفهان تا پایان سال آینده به میزان سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسد.

همچنین با توجه به گسترش صنعت ذوب آهن در نقاط مختلف کشور مخصوصا محور صنعتی تبریز پیش بینی ها حکایت از دستیابی به تولید سه میلیون و ۶۰۰ هزار تنی تا پایان سال ۹۴ دارد. بر این اساس میزان تولید باید در سال ۹۵ از چهار میلیون تن تولید عبور کرده و تا پایان سال ۹۷ به بیش از شش میلیون تن برسد. بر اساس تازه‌ترین اطلاعات منتشر شده درخصوص تولید محصولات صنایع ذوب آهن، شاهد رشد عملکردی در این قسمت هستیم به طوری که نرخ کاهشی تولید در این مدت تقریبا نصف شده و در عین حال فروش و سود خالص ذوب‌آهن اصفهان نیز در مدت زمان یادشده به ترتیب ۴۲ و ۱۳۷ درصد افزایش یافته است. از کل تولید ذوب‌آهن در شش ماه نخست امسال ۶۸۸ هزار و ۶۷۶ تن مربوط به تولید تیرآهن، ۳۸۴ هزار و ۷۲۶ تن مربوط به تولید میلگرد و کلاف و دو هزار و ۸۹۹ تن نیز مربوط به سایر محصولات اعم از نبشی، چهارگوش، ناودانی و غیره بوده است. در حال حاضر محصولات شرکت ذوب‌آهن اصفهان به بیش از ۲۳ کشور اروپایی، آسیایی و آفریقایی از جمله به کشورهای عراق، افغانستان‌،‌ تاجیکستان‌، گرجستان، ‌ارمنستان، ترکمنستان،‌ چین،‌ ترکیه و کویت صادر می‌شود و در بازار داخل نیز این محصولات در پروژه‌های بزرگی همچون برج میلاد تهران، نیروگاه هسته‌ای بوشهر، سدهای بزرگ و مترو مورد استفاده قرار گرفته است.

بر همین اساس گزارش‌ها حاکی از آن است که میزان صادرات محصولات ذوب‌آهن در دی ماه امسال نسبت به سال گذشته شاهد رشد ۲۰درصدی بوده است به گونه‌ای که در مدت مذکور ۶۰ هزار تن تیر‌آهن و ۱۳۶ هزار تن میلگرد صادر شده در حالیکه در کل سال ۹۱ صادرات تیرآهن به ۶۳ هزار تن و میلگرد به ۱۳۰ هزار تن رسید. علاوه بر این در ۱۰ ماه امسال، بیش از شش هزار و ۵۰۰ تن‌آهن اسفنجی و ‌۲۰۰ هزار تن پودر (غبار)‌آهن صادر شد ضمن اینکه در کل سال گذشته صادرات پودر‌آهن به۳۲۰ هزار تن رسید. ارزش صادرات محصولات ذوب‌آهن طی این مدت به ۱۴۰ میلیون دلار رسید که نسبت به کل سال گذشته سه میلیون دلار رشد داشته است‌.

پیش از این وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت دهم با اشاره به این که میزان واردات فولاد در سال ۹۰ معادل 9/8 میلیارد دلار بوده است، گفت بود : ‌برای سال 94 پیش بینی شده كه این رقم به 5/2 میلیارد دلار كاهش یابد. مهدی غضنفری ارزش صادرات فولاد و محصولات فولادی در سال 89 را معادل یك میلیارد دلار اعلام كرد و گفت: این رقم در سال 90 به 5/1 میلیارد دلار رسیده است که این موضوع نشان می‌دهد که تراز واردات و صادرات ایران با وجود رتبه پانزدهم در بین تولیدکنندگان فولاد مثبت نیست.

در همین زمینه بخوانید ...
عکس روز- گرامیداشت هفته دفاع مقدس
پیشخوان
شرکت های تابعه
سایت های مرتبط
  • پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  • پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران
  • سامانه ثبت نام مسکن سنندج